دنیای وردپرس آنقدر بزرگ است که هرچقدر راجع به آن توضیح دهیم باز هم خیلی چیزها باقی می‌ماند که نمیدانیم. هر روز هم در حال بزرگ شدن و پیشرفت است. به همین خاطر باید سعی کنیم ما هم به روز باشیم .

در این مقاله یک توضیح خلاصه‌ای درمورد وردپرس و فضای طراحی سایت می‌دهم تا با وردپرس و کاری که من و خیلی از دوستانم انجام می‌دهیم آشنا شوید.

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای رایگان و اپن سورس ( متن باز ) است . خیلی از طراحان وب از وردپرس برای طراحی انواع وب‌سایتها، وبلاگها ، فروشگاههای اینترنتی و …. استفاده می‌کنند. وردپرس با زبان برنامه‌نویسی محبوب PHP و پایگاه‌داده Mysql نوشته شده است.

نزدیک به 27 درصد از سایتها با وردپرس ساخته شده‌اند. متن‌باز بودن وردپرس این اجازه را به کاربران می‌دهد تا کدها را ویرایش کنند.

برای وردپرس میلیون‌ها افزونه طراحی و تولید شده تا برای توسعه وب‌سایت از آنها استفاده کنید. بیش از 50 هزار از این افزونه‌ها رایگان هستند و از مخزن وردپرس قابل دانلود است.

تا سال 1393 تنها نسخه انگلیسی آن در دسترس بود . اما در حال حاضر به بیش از 68 زبان ترجمه شده و برای کاربران قابل استفاده است. افزونه‌ها و قالب‌ها هم به زبانهای مختلف وجود دارند.

از قابلیت‌های وردپرس می‌توان به : ساخت صفحه، ایجاد نوشته، مدیریت کاربران، …. اشاره کرد. نصب و راه‌اندازی و ارتقا وردپرس کاملا رایگان است و قالب‌ها و افزونه‌های رایگان زیادی نیز برای آن وجود دارد .